Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk położony u stóp Skrzycznego, od lat przyciąga turystów z całego kraju. Miasteczko podoba się nie tylko osobom preferującym aktywny wypoczynek ale i szukającym regionalnych smaków. Szczyrk wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.

Szczyrk to świetne miejsce do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej. Okoliczne grzbiety górskie to:

  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.),
  • Klimczok (1117 m n.p.m.),
  • Skalite (863 m n.p.m.),
  • Kotarza (965 m n.p.m.).
LATO

Ścieżka nad Żylicą

Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej pod Skocznią "Skalite" oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną, stanowiący obecnie centrum Szczyrku

Kolej linowa na Skrzyczne

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wznoszący się ponad Szczyrkiem. Kolej linowa na Skrzyczne to nowoczesny wyciąg narciarski, złożony z dwóch odcinków. Dolny odcinek rozpoczyna się w Szczyrku i kanapą 2-osobową wywozi turystów i narciarzy na Halę Jaworzyna. Dalej rozpoczyna się drugi odcinek, z Jaworzyny na Skrzyczne i tutaj turystów i narciarzy wiezie nowoczesna kanapa 4-osobowa, zmodernizowana pod koniec 2013 roku.

Lokalne gospody

Jadąc z Wisły do centrum Szczyrku, około 500 metrów przed dolną stacją kolejki na Skrzyczne przy drodze napotkasz piękną drewnianą chatę w stylu góralskim, w której mieści się Gospoda Polska.

W Gospodzie panuje niezwykły klimat, folkowy wystrój, a tradycyjne dania i nie tylko serwowane są przy dźwiękach góralskiej muzyki. Można zjeść zarówno wewnątrz gospody, jak i na powietrzu.

ZIMA

Skocznia Skalite

Kompleks skoczni narciarskich Skalite
Miejscowość: Szczyrk
Kompleks skoczni narciarskich Skalite

Nazwa kompleksu skoczni narciarskich w Szczyrku pochodzi od góry Skalite, na której został wybudowany. Pierwsza skocznia narciarska na zboczu góry Skalite powstała w roku 1937. Maksymalna długość skoków, jakie można było osiągnąć na tej skoczni, wynosiła około 40 m.

Szczyrk Mountain Resort / www.szczyrkowski.pl

Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce.
Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m.n.p.m. Jest doskonałą propozycją dla turystów z aglomeracji Śląskiej i Małopolskiej, jak i południowych sąsiadów z Czech i Słowacji. Ośrodek posiada 26km zróżnicowanych tras zjazdowych(w tym 5 km oświetlonych) co sprawia, że każdyfan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Od sezonu 2017 dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena klienci ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km tras zjazdowych.

Parametry techniczne

Liczba wyciągów:łącznie 9, w tym gondola 10-osobowa, dwa krzesła 6-osobowe, 6 orczyków

Liczba tras: łącznie 17, w tym 11 niebieskich, 5 czerwonych, 1 czarna

Długość w km: łącznie 26 km, w tym 17,6 km niebieskich, 6,8 km czerwonych, 1,5 km czarna

Dwie trasy wieczorne Hala Skrzyczeńska – Szczyrk Gondola o łącznej długości prawie 5 km – z nowoczesnym systemem oświetlenia, obsługiwane przez kolej gondolową. Trasa 1 – sportowa czerwona, trasa 3 – szczyrkowska niebieska.

Najdłuższa trasa: 3 od Skrzycznego aż do Szczyrk Gondoloa – 4,9 km

Jazda dzienna: 8:30-16:00

Jazda nocna: 18:00-21:00, trasa jest ratrakowana przed jazdą.

Przepustowość: 12000 osób/godz.

Wysokość: 590 – 1211 m n.p.m.”

Co warto zobaczyć

Lodowa – położona na południowo – wschodnim stoku Hyrcy wzięła swoją nazwę od nacieków lodowych pokrywających ściany i podłoże właściwie przez cały rok, łatwa do zwiedzania,

Salmopolska – położona jest pod Przełęczą Salmopolską od strony Wisły. Tworzą ją sale poprzedzielane wąskimi szczelinami, co znacznie utrudnia jej zwiedzanie,

Malinowska – leży na południowo – wschodnim stoku Malinowej. Wejście do jaskini stanowi 10 metrowa, pionowa szczelina, do której (na potrzeby turystów) przytwierdzona jest drabinka,

Grotę Klimczoka – rozciąga się na południowych stokach Trzech Kopców i jest najdłuższą z dostępnych w okolicach Szczyrku jaskiń. Położona jest przy żółtym szlaku, który prowadzi ze szczytu Klimczoka na Błatnią.

Święty Jakub – patron pielgrzymowania i we współczesnej Europie gromadzi na swych szlakach wielu pielgrzymów. W Szczyrku, przy tutejszej parafii działa Bractwo Św. Jakuba, które uczestniczy w wytyczaniu, oznakowaniu i propagowaniu „polskich jakubowych dróg”, a szczególnie Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. (Zwłaszcza odcinka III i IV).