Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk położony u stóp Skrzycznego, od lat przyciąga turystów z całego kraju. Miasteczko podoba się nie tylko osobom preferującym aktywny wypoczynek ale i szukającym regionalnych smaków. Szczyrk wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.

Szczyrk to świetne miejsce do uprawiania turystyki górskiej pieszej i rowerowej. Okoliczne grzbiety górskie to:

  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.),
  • Klimczok (1117 m n.p.m.),
  • Skalite (863 m n.p.m.),
  • Kotarza (965 m n.p.m.).
LATO

Ścieżka nad Żylicą

Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej pod Skocznią "Skalite" oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy pięknie odremontowany plac z nowoczesną fontanną, stanowiący obecnie centrum Szczyrku

Kolej linowa na Skrzyczne

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego wznoszący się ponad Szczyrkiem. Kolej linowa na Skrzyczne to nowoczesny wyciąg narciarski, złożony z dwóch odcinków. Dolny odcinek rozpoczyna się w Szczyrku i kanapą 2-osobową wywozi turystów i narciarzy na Halę Jaworzyna. Dalej rozpoczyna się drugi odcinek, z Jaworzyny na Skrzyczne i tutaj turystów i narciarzy wiezie nowoczesna kanapa 4-osobowa, zmodernizowana pod koniec 2013 roku.

Lokalne gospody

Jadąc z Wisły do centrum Szczyrku, około 500 metrów przed dolną stacją kolejki na Skrzyczne przy drodze napotkasz piękną drewnianą chatę w stylu góralskim, w której mieści się Gospoda Polska.

W Gospodzie panuje niezwykły klimat, folkowy wystrój, a tradycyjne dania i nie tylko serwowane są przy dźwiękach góralskiej muzyki. Można zjeść zarówno wewnątrz gospody, jak i na powietrzu.

ZIMA

Skocznia Skalite

Kompleks skoczni narciarskich Skalite
Miejscowość: Szczyrk
Kompleks skoczni narciarskich Skalite

Nazwa kompleksu skoczni narciarskich w Szczyrku pochodzi od góry Skalite, na której został wybudowany. Pierwsza skocznia narciarska na zboczu góry Skalite powstała w roku 1937. Maksymalna długość skoków, jakie można było osiągnąć na tej skoczni, wynosiła około 40 m.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

Czyrna-Solisko to jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce, składa się z 2 stacji - Czyrna (Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m.) oraz Solisko (Pośredni 990 m n.p.m). Ośrodek skupia 13 wyciągów orczykowych i 13 tras narciarskich o długości 25 km. Trasy nr 5 i 11 posiadają homologację FIS. Trasy są ratrakowane, naśnieżane, 2 są oświetlone. Dla fanów snowboardu przygotowano Snow Park Juliany i Las Park. Działają tu stacje GOPR, szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu, jest narciarskie przedszkole.

Co warto zobaczyć

Lodowa – położona na południowo – wschodnim stoku Hyrcy wzięła swoją nazwę od nacieków lodowych pokrywających ściany i podłoże właściwie przez cały rok, łatwa do zwiedzania,

Salmopolska – położona jest pod Przełęczą Salmopolską od strony Wisły. Tworzą ją sale poprzedzielane wąskimi szczelinami, co znacznie utrudnia jej zwiedzanie,

Malinowska – leży na południowo – wschodnim stoku Malinowej. Wejście do jaskini stanowi 10 metrowa, pionowa szczelina, do której (na potrzeby turystów) przytwierdzona jest drabinka,

Grotę Klimczoka – rozciąga się na południowych stokach Trzech Kopców i jest najdłuższą z dostępnych w okolicach Szczyrku jaskiń. Położona jest przy żółtym szlaku, który prowadzi ze szczytu Klimczoka na Błatnią.

Święty Jakub – patron pielgrzymowania i we współczesnej Europie gromadzi na swych szlakach wielu pielgrzymów. W Szczyrku, przy tutejszej parafii działa Bractwo Św. Jakuba, które uczestniczy w wytyczaniu, oznakowaniu i propagowaniu „polskich jakubowych dróg”, a szczególnie Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. (Zwłaszcza odcinka III i IV).

Zostaw
numer
oddzwonimy